Dobrze oświetlone miejsce do czytania

Dobrze oświetlone miejsce do czytania

2018-10-11

Wybierając miejsce do czytania, zadbajmy o to by było ono oddalone od jakiegokolwiek hałasu. Ważne jest, aby było to miejsce spokojne i ciche. Może być blisko kominka ale nieco na uboczu.

Pomyśl o tym, by podczas czytania oczy się nie męczyły dlatego zapewnij odpowiednie oświetlenie. Idealne oświetlenie nie tylko odpowiednio doświetli kącik i zapewni komfort czytania, ale dodatkowo stworzy wspaniały nastrój i klimat.

W dzień korzystaj ze światła dziennego, dlatego zlokalizuj miejsce do czytania tuż przy oknie. Natomiast wieczorami miejsce do czytania należy dobrze doświetlić. Najlepiej sprawdzi się lampa stojąca z regulowanym ramieniem. Regulowane ramie pomoże nakierować źródło światła w odpowiednim kierunku. Odpowiednio nakierowane światło nie rzuca cienia na książkę. Często do czytania wykorzystywana jest jedynie lampa sufitowa, jednak jej światło jest zbyt bardzo rozproszone. Dlatego najlepiej zastosować dwa źródła światła. Jedno jako oświetlenie główne, które zazwyczaj umiejscawiamy w centralnym punkcie pokoju, zazwyczaj jest to właśnie lampa sufitowa. Drugie dodatkowe światło punktowe w postaci lampy stojącej. Światło nie może być za słabe ani za zbyt intensywne, najlepsze jest o mocy pomiędzy 40, a 80 W.

Bardzo istotne jest miejsce ustawienia światła. Oświetlenie należy ustawić tak, aby źródło światła nie raziło w oczy i aby nie zasłaniać go własnym ciałem. Z tego właśnie powodu regulowane ramię lampy, jest doskonałym rozwiązaniem, można za jego pomocą nakierować światło dokładnie w miejsce czytania.

Oświetlenie miejsca do czytania to niezwykle istotna kwestia, natomiast ważne jest też inne wyposażenie kącika czytelniczego. Nieodzownym elementem wyposażenia jest również stolik, na którym można postawić kawę, aromatyczną herbatę, bądź położyć książkę. Nie wyobrażamy sobie również miejsca do czytania bez wygodnego fotela. Dobór fotela to oczywiście kwestia bardzo indywidualna. Jednak musi gwarantować komfort i wygodę. Najlepiej zatem sprawdzi się fotel dobrze wyprofilowany. Nie ważne czy jest ciepło, czy jest zimno w Twoim domu w kąciku czytelniczym, nie może zabraknąć tekstyliów. Wszelkie futrzane poduszki oraz okrycia zapewnią, ze miejsce będzie się wspaniale kojarzyło z ciepłem i przytulnością.