Odpowiednie światło do relaksu

Odpowiednie światło do relaksu

2018-09-30

W dzisiejszych czasach w porównaniu do czasów historycznych niewątpliwie żyje się nam bardziej komfortowo. Jednakże w zamian za to, tempo życia znacznie wzrosło. Żyjemy w większym pędzie i w biegu nie zauważając, jak czas dzień po dniu przecieka nam między palcami. Marzymy o czasie dla siebie w przyjaznym nam otoczeniu sypialni, łazienki czy w salonie.

Wszędzie tam, gdzie jest miejsce odpoczynku, zwróćmy uwagę na oświetlenie, bowiem od niego zależy, jaka będzie jego jakość naszego relaksu. Warto wiedzieć, że do odpoczynku wskazane jest oświetlenie o małym natężeniu i o ciepłej barwie. Światło ciepłe 2700 K do 3000 K to światło, które sprawi, że relaks przy nim będzie najbardziej efektywny.

Miejscem, gdzie najczęściej odpoczywamy, jest sypialnia. Warto zatem poświęcić więcej uwagi przy jej oświetleniu, tak aby nadać jej relaksujący klimat. Ciekawym pomysłem oprócz światła głównego i lampek do czytania jest zamontowanie w łazience kinkietów, które dodadzą jej uroku, a dodatkowo dadzą ciepłą poświatę.

W łazience natomiast możemy zrobić małe domowe spa. Zazwyczaj do łazienki polecane jest jasne białe światło, które pomaga przy codziennych czynnościach pielęgnacyjnych. W przypadku gdy chcemy się zrelaksować, stwórzmy półmrok. Półmrok możemy stworzyć za pomocą kinkietu, bądź lampy sufitowej z wbudowanym ściemniaczem umożliwiającym regulacje natężenia światła. Pamiętajmy również o odpowiedniej wysokości na, której umieszczamy światło, nie chcemy przecież, aby raziło nas w oczy podczas leżenia w wannie.

Ciekawą formą relaksu jest oglądanie filmów. Patrzenie na ekran w całkowicie ciemnym pomieszczeniu jest bardzo niezdrowe, bowiem oczy szybko będą się męczyć. Jeśli natomiast korzystamy ze światła, nie może ono również przeszkadzać w oglądaniu. Nie należy kierować światła wprost na telewizor, ale zadbać o to, aby nie odbijało się w ekranie. Najlepiej wybrać lampę, która daje światło rozproszone.

Czytanie książek również wymaga dobrania szczególnego oświetlenia. Główne oświetlenie powinno dawać światło rozproszone, aby w pomieszczeniu nie panował zmrok. Dodatkowo niezbędne światło punktowe skierowane wprost na miejsce do czytania. Ważna jest także odpowiednia odległość źródła światła od książki. Światło powinno być oddalone co najmniej 30 cm od lektury.

Nie zapominajmy o tym, że lapa oprócz tego, że powinna być funkcjonalna, musi być miła dla oka. Dopasuj ją więc do wnętrza tak, by stała się miła dla oka.